- Loyal
- 6922N
6922N Bearing | Loyal
| 6922N interchange NACHI 6922N | |
| 6922N cross reference NACHI 6922N | |
| 6922N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6922N |
| D | 150 mm |
| d | 110 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| a | 3.3 mm |
| b | 1.9 mm |
| r1 | 0.5 mm |
| D1 | 147.6 mm |
| Width | 20 mm |
| Weight | 0.846 Kg |
| r min. | 1.1 mm |
| r1 min. | 0.5 mm |
| a (max) | 3.3 mm |
| da (min) | 116 mm |
| Cy (max) | 4.7 mm |
| Da (max) | 144 mm |
| Dx (min) | 157 mm |
| ra (max) | 1 mm |
| Factor fo | 16.4 |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 110x150x20 |
| Bore Size | 110 mm |
| Width (mm) | 20 |
| Groove Width | 1.9 mm |
| Configuration | Single Row |
| Bearing number | 6922N |
| Groove Diameter | 147.6 mm |
| Outside Diameter | 150 mm |
| Radial Clearance | 0.015 to 0.041 mm |
| Static Load Rating | 38,500 N |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Dynamic Load Rating | 38,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| Limiting Speed - Oil | 5,000 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4,300 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 4000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 38,5 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 38 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



6922N PDF download