- Loyal
- 6922N
6922N Bearing | Loyal
| 6922N interchange NTN 6922N | |
| 6922N cross reference NTN 6922N | |
| 6922N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6922N |
| a | 3,3 mm |
| C | 20 mm |
| b | 1,9 mm |
| d | 110 mm |
| D | 150 mm |
| B | 20 mm |
| D1 | 147,6 mm |
| Cy | 4,7 mm |
| Dx | 157 mm |
| rn | 0,5 mm |
| Cz | 1,7 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,849 Kg |
| da max | 120 mm |
| da min. | 116,5 mm |
| Da max. | 143,5 mm |
| ra max. | 1 mm |
| r0 max. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 110x150x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6922N |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| (Oil) Lubrication Speed | 4 800 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 43,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 44,5 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



6922N PDF download