- Loyal
- 6310
6310 Bearing | Loyal
| 6310 interchange NKE 6310 | |
| 6310 cross reference NKE 6310 | |
| 6310 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6310 |
| D | 110 mm |
| d | 50 mm |
| B | 27 mm |
| C | 27 mm |
| Weight | 1,1 Kg |
| r1 min. | 2 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| Size (mm) | 50x110x27 |
| Width (mm) | 27 |
| Bearing number | 6310 |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 62 kN |
| Basic static load rating (C0) | 38 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6310 PDF download