- Loyal
- 6308ZZ
6308ZZ Bearing | Loyal
| 6308ZZ interchange KBC 6308ZZ | |
| 6308ZZ cross reference KBC 6308ZZ | |
| 6308ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6308ZZ |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| r | 1.5 mm |
| Weight | 0.632 Kg |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 6308ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 40,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 23,9 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



6308ZZ PDF download