- Loyal
- 6308
6308 Bearing | Loyal
| 6308 interchange Fersa 6308 | |
| 6308 cross reference Fersa 6308 | |
| 6308 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6308 |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 6308 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



6308 PDF download