- Loyal
- 695W5
695W5 Bearing | Loyal
| 695W5 interchange ZEN 695W5 | |
| 695W5 cross reference ZEN 695W5 | |
| 695W5 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 695W5 |
| D | 13 mm |
| d | 5 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| Size (mm) | 5x13x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | 695W5 |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 13 |
| (Grease) Lubrication Speed | 43000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,077 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,432 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



695W5 PDF download