- Loyal
- 696A
696A Bearing | Loyal
| 696A interchange ZEN 696A | |
| 696A cross reference ZEN 696A | |
| 696A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 696A |
| D | 16 mm |
| d | 6 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| Size (mm) | 6x16x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | 696A |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| (Grease) Lubrication Speed | 40000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,34 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,523 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



696A PDF download