- Loyal
- 6307-ZNR
6307-ZNR Bearing | Loyal
| 6307-ZNR interchange ISB 6307-ZNR | |
| 6307-ZNR cross reference ISB 6307-ZNR | |
| 6307-ZNR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6307-ZNR |
| D | 80 mm |
| d | 35 mm |
| B | 21 mm |
| C | 21 mm |
| Weight | 0,46 Kg |
| Size (mm) | 35x80x21 |
| Width (mm) | 21 |
| Bearing number | 6307-ZNR |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| Basic dynamic load rating (C) | 34,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 18,62 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



6307-ZNR PDF download