- Loyal
- 6307-2RU
6307-2RU Bearing | Loyal
| 6307-2RU interchange KOYO 6307-2RU | |
| 6307-2RU cross reference KOYO 6307-2RU | |
| 6307-2RU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6307-2RU |
| D | 80 mm |
| d | 35 mm |
| B | 21 mm |
| C | 21 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Weight | 0,457 Kg |
| da max | 46 mm |
| Da max. | 72 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| da min. | 43 mm |
| Size (mm) | 35x80x21 |
| Width (mm) | 21 |
| Bearing number | 6307-2RU |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| (Grease) Lubrication Speed | 8500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 33,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19,3 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



6307-2RU PDF download