- Loyal
- NJG 2309 VH
NJG 2309 VH Bearing | Loyal
| NJG 2309 VH interchange SKF NJG 2309 VH | |
| NJG 2309 VH cross reference SKF NJG 2309 VH | |
| NJG 2309 VH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJG 2309 VH |
| D | 100 mm |
| d | 45 mm |
| B | 36 mm |
| F | 56.14 mm |
| s | 2.4 mm |
| s max. | 2.4 mm |
| Size (mm) | 100x45x36 |
| Width (mm) | 36 |
| Mass bearing | 1.4 kg |
| d1 | 62.5 mm |
| D1 | 80.1 mm |
| das | 59.3 mm |
| Limiting speed | 3400 r/min |
| Bearing number | NJG 2309 VH |
| das | 59.3 mm |
| Reference speed | 2800 r/min |
| ra max. | 1.5 mm |
| Da max. | 91 mm |
| db max. | 54 mm |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| da min. | 54 mm |
| Outer Diameter (mm) | 45 |
| db - max. | 54 mm |
| Calculation factor Y | 0.4 |
| Calculation factor e | 0.3 |
| ra - max. | 1.5 mm |
| Da - max. | 91 mm |
| r1,2 min. | 1.5 mm |
| da - min. | 54 mm |
| D1 ≈ | 80.1 mm |
| d1 ≈ | 62.5 mm |
| Calculation factor - Y | 0.4 |
| Calculation factor - e | 0.3 |
| r1,2 - min. | 1.5 mm |
| Basic dynamic load rating C | 172 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 172 kN |
| Fatigue load limit Pu | 25.5 kN |
| Calculation factor kr | 0.35 |
| Calculation factor - kr | 0.35 |
| Fatigue load limit - Pu | 25.5 kN |
| Basic static load rating C0 | 196 kN |
| Basic static load rating - C0 | 196 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



NJG 2309 VH PDF download