- Loyal
- 20208 K
20208 K Bearing | Loyal
| 20208 K interchange ISO 20208 K | |
| 20208 K cross reference ISO 20208 K | |
| 20208 K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 20208 K |
| D | 80 mm |
| d | 40 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| Size (mm) | 40x80x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | 20208 K |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



20208 K PDF download