- Loyal
- NJF2315 V
NJF2315 V Bearing | Loyal
| NJF2315 V interchange Loyal NJF2315 V | |
| NJF2315 V cross reference Loyal NJF2315 V | |
| NJF2315 V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJF2315 V |
| D | 160 mm |
| d | 75 mm |
| B | 55 mm |
| C | 55 mm |
| Weight | 5,3 Kg |
| Size (mm) | 75x160x55 |
| Width (mm) | 55 |
| Bearing number | NJF2315 V |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 410 kN |
| Basic static load rating (C0) | 475 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



NJF2315 V PDF download