- Loyal
- 697
697 Bearing | Loyal
| 697 interchange FBJ 697 | |
| 697 cross reference FBJ 697 | |
| 697 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 697 |
| D | 17 mm |
| d | 7 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| Weight | 0,00526 Kg |
| Size (mm) | 7x17x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | 697 |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 17 |
| (Grease) Lubrication Speed | 36000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,609 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,716 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



697 PDF download