- Loyal
- NJG 2338 VH
NJG 2338 VH Bearing | Loyal
| NJG 2338 VH interchange SKF NJG 2338 VH | |
| NJG 2338 VH cross reference SKF NJG 2338 VH | |
| NJG 2338 VH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJG 2338 VH |
| D | 400 mm |
| d | 190 mm |
| B | 132 mm |
| F | 224.43 mm |
| s | 8 mm |
| s max. | 8 mm |
| Size (mm) | 400x190x132 |
| Width (mm) | 132 |
| Mass bearing | 80 kg |
| d1 | 250 mm |
| D1 | 320 mm |
| das | 239 mm |
| Limiting speed | 800 r/min |
| Bearing number | NJG 2338 VH |
| das | 239 mm |
| Reference speed | 630 r/min |
| ra max. | 4 mm |
| Da max. | 378 mm |
| db max. | 222 mm |
| Bore Diameter (mm) | 400 |
| da min. | 210 mm |
| Outer Diameter (mm) | 190 |
| db - max. | 222 mm |
| Calculation factor Y | 0.4 |
| Calculation factor e | 0.3 |
| ra - max. | 4 mm |
| Da - max. | 378 mm |
| r1,2 min. | 5 mm |
| da - min. | 210 mm |
| D1 ≈ | 320 mm |
| d1 ≈ | 250 mm |
| Calculation factor - Y | 0.4 |
| Calculation factor - e | 0.3 |
| r1,2 - min. | 5 mm |
| Basic dynamic load rating C | 2160 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 2160 kN |
| Fatigue load limit Pu | 280 kN |
| Calculation factor kr | 0.35 |
| Calculation factor - kr | 0.35 |
| Fatigue load limit - Pu | 280 kN |
| Basic static load rating C0 | 3000 kN |
| Basic static load rating - C0 | 3000 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



NJG 2338 VH PDF download