- Loyal
- 63006-2RS
63006-2RS Bearing | Loyal
| 63006-2RS interchange ISB 63006-2RS | |
| 63006-2RS cross reference ISB 63006-2RS | |
| 63006-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63006-2RS |
| D | 55 mm |
| d | 30 mm |
| B | 19 mm |
| C | 19 mm |
| Weight | 0,16 Kg |
| Size (mm) | 30x55x19 |
| Width (mm) | 19 |
| Bearing number | 63006-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 55 |
| Basic dynamic load rating (C) | 13,04 kN |
| Basic static load rating (C0) | 8,14 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



63006-2RS PDF download