- Loyal
- NJ311
NJ311 Bearing | Loyal
| NJ311 interchange FBJ NJ311 | |
| NJ311 cross reference FBJ NJ311 | |
| NJ311 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ311 |
| F | 70,5 mm |
| d | 55 mm |
| D | 120 mm |
| B | 29 mm |
| C | 29 mm |
| Weight | 1,45 Kg |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Bearing number | NJ311 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 111 kN |
| Basic static load rating (C0) | 111 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



NJ311 PDF download