- Loyal
- 63000-2RS
63000-2RS Bearing | Loyal
| 63000-2RS interchange FBJ 63000-2RS | |
| 63000-2RS cross reference FBJ 63000-2RS | |
| 63000-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63000-2RS |
| D | 26 mm |
| d | 10 mm |
| B | 12 mm |
| C | 12 mm |
| Weight | 0,028 Kg |
| Size (mm) | 10x26x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 63000-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 360 kN |
| Basic static load rating (C0) | 185 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



63000-2RS PDF download