- Loyal
- 6300-2Z
6300-2Z Bearing | Loyal
| 6300-2Z interchange ZEN 6300-2Z | |
| 6300-2Z cross reference ZEN 6300-2Z | |
| 6300-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6300-2Z |
| D | 35 mm |
| d | 10 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| Weight | 0,052 Kg |
| Size (mm) | 10x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6300-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,45 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



6300-2Z PDF download