- Loyal
- 6300-2RSR
6300-2RSR Bearing | Loyal
| 6300-2RSR interchange FAG 6300-2RSR | |
| 6300-2RSR cross reference FAG 6300-2RSR | |
| 6300-2RSR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6300-2RSR |
| m | 0,057 kg / Weight |
| d | 10 mm |
| D | 35 mm |
| B | 11 mm |
| Size (mm) | 10x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| d1 | 18,1 mm |
| nB | 1/min / Reference speed |
| nG | 15000 1/min / Limiting speed |
| D2 | 28,6 mm |
| Cr | 8600 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 3450 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6300-2RSR |
| Cur | 174 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 0,6 mm |
| ra max | 0,6 mm |
| da min | 14,2 mm |
| Da max | 30,8 mm |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



6300-2RSR PDF download