- Loyal
- AS7K
AS7K Bearing | Loyal
| AS7K interchange Timken AS7K | |
| AS7K cross reference Timken AS7K | |
| AS7K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | AS7K |
| D | 34,925 mm |
| d | 15,875 mm |
| B | 7,14 mm |
| C | 7,14 mm |
| Weight | 0,032 Kg |
| Size (mm) | 15.875x34.925x7.14 |
| Width (mm) | 7,14 |
| Bearing number | AS7K |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 34,925 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,05 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



AS7K PDF download