- Loyal
- AS5KD
AS5KD Bearing | Loyal
| AS5KD interchange Timken AS5KD | |
| AS5KD cross reference Timken AS5KD | |
| AS5KD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | AS5KD |
| D | 28,575 mm |
| d | 12,7 mm |
| B | 6,35 mm |
| C | 6,35 mm |
| Weight | 0,018 Kg |
| Size (mm) | 12.7x28.575x6.35 |
| Width (mm) | 6,35 |
| Bearing number | AS5KD |
| Bore Diameter (mm) | 12,7 |
| Outer Diameter (mm) | 28,575 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,24 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



AS5KD PDF download