- Loyal
- B12-53D
B12-53D Bearing | Loyal
| B12-53D interchange PFI B12-53D | |
| B12-53D cross reference PFI B12-53D | |
| B12-53D Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | B12-53D |
| D | 40 mm |
| d | 12 mm |
| B | 10 mm |
| C | 10 mm |
| Size (mm) | 12x40x10 |
| Width (mm) | 10 |
| Bearing number | B12-53D |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Outer Diameter (mm) | 40 |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



B12-53D PDF download