- Loyal
- NJ308
NJ308 Bearing | Loyal
| NJ308 interchange FBJ NJ308 | |
| NJ308 cross reference FBJ NJ308 | |
| NJ308 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ308 |
| F | 53,5 mm |
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| Weight | 0,665 Kg |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | NJ308 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 58,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 57 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



NJ308 PDF download