- Loyal
- 63/32DD
63/32DD Bearing | Loyal
| 63/32DD interchange KBC 63/32DD | |
| 63/32DD cross reference KBC 63/32DD | |
| 63/32DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63/32DD |
| D | 75 mm |
| d | 32 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| r | 1.1 mm |
| Weight | 0.383 Kg |
| Size (mm) | 32x75x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 63/32DD |
| Bore Diameter (mm) | 32 |
| Outer Diameter (mm) | 75 |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 16,9 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



63/32DD PDF download