- Loyal
- 63/28DDF11
63/28DDF11 Bearing | Loyal
| 63/28DDF11 interchange KBC 63/28DDF11 | |
| 63/28DDF11 cross reference KBC 63/28DDF11 | |
| 63/28DDF11 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63/28DDF11 |
| D | 68 mm |
| d | 27 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| r | 1.1 mm |
| Weight | 0.298 Kg |
| Size (mm) | 27x68x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | 63/28DDF11 |
| Bore Diameter (mm) | 27 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| Basic dynamic load rating (C) | 26,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



63/28DDF11 PDF download