- Loyal
- NN3064K
NN3064K Bearing | Loyal
| NN3064K interchange PSL NN3064K | |
| NN3064K cross reference PSL NN3064K | |
| NN3064K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NN3064K |
| F | 438 mm |
| d | 320 mm |
| D | 480 mm |
| B | 121 mm |
| C | 121 mm |
| S | 8 mm |
| r min. | 5 mm |
| Weight | 74,2 Kg |
| Da min | 442 mm |
| Da max. | 462 mm |
| ra max. | 3 mm |
| r1 max. | 5 mm |
| da min. | 338 mm |
| Size (mm) | 320x480x121 |
| Width (mm) | 121 |
| Bearing number | NN3064K |
| Bore Diameter (mm) | 320 |
| Outer Diameter (mm) | 480 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1360 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2510 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



NN3064K PDF download