- Loyal
- NJ305E.TVP
NJ305E.TVP Bearing | Loyal
| NJ305E.TVP interchange Timken NJ305E.TVP | |
| NJ305E.TVP cross reference Timken NJ305E.TVP | |
| NJ305E.TVP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ305E.TVP |
| d | 25 mm |
| F | 34 mm |
| D | 62 mm |
| E | 54 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| r | 1,1 mm |
| H | 50,1 mm |
| J | 38,3 mm |
| r1 max. | 1,1 mm |
| Bearing number | NJ305E.TVP |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 54 |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



NJ305E.TVP PDF download