- Loyal
- NN3080
NN3080 Bearing | Loyal
| NN3080 interchange Loyal NN3080 | |
| NN3080 cross reference Loyal NN3080 | |
| NN3080 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NN3080 |
| D | 600 mm |
| d | 400 mm |
| B | 148 mm |
| C | 148 mm |
| Weight | 146 Kg |
| Size (mm) | 400x600x148 |
| Width (mm) | 148 |
| Bearing number | NN3080 |
| Bore Diameter (mm) | 400 |
| Outer Diameter (mm) | 600 |
| (Grease) Lubrication Speed | 880 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2040 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4150 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



NN3080 PDF download