- Loyal
- NAX 2530Z
NAX 2530Z Bearing | Loyal
| NAX 2530Z interchange IKO NAX 2530Z | |
| NAX 2530Z cross reference IKO NAX 2530Z | |
| NAX 2530Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NAX 2530Z |
| H | 11 mm |
| D | 37 mm |
| L | 30 mm |
| L1 | 9,5 mm |
| Fw | 25 mm |
| D1 | 42 mm |
| D2 | 43 mm |
| d1 | 25 mm |
| Weight | 0,135 Kg |
| r min. | 0,6 mm |
| da min. | 35 mm |
| Bearing number | NAX 2530Z |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 37 |
| Dynamic load rating axial (C) | 19,6 kN |
| Static load rating axial (C0) | 29,7 kN |
| Dynamic load rating radial (C) | 20 kN |
| Static load rating radial (C0) | 32,1 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



NAX 2530Z PDF download