- Loyal
- NJ304E.TVP
NJ304E.TVP Bearing | Loyal
| NJ304E.TVP interchange Timken NJ304E.TVP | |
| NJ304E.TVP cross reference Timken NJ304E.TVP | |
| NJ304E.TVP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ304E.TVP |
| d | 20 mm |
| F | 27,5 mm |
| D | 52 mm |
| E | 45,5 mm |
| B | 15 mm |
| C | 15 mm |
| r | 0,6 mm |
| H | 41,8 mm |
| J | 31,4 mm |
| r1 max. | 1,1 mm |
| Bearing number | NJ304E.TVP |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 45,5 |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



NJ304E.TVP PDF download