- Loyal
- NN3080K
NN3080K Bearing | Loyal
| NN3080K interchange NTN NN3080K | |
| NN3080K cross reference NTN NN3080K | |
| NN3080K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NN3080K |
| D | 600 mm |
| d | 400 mm |
| B | 148 mm |
| C | 148 mm |
| Ew | 547 mm |
| r min. | 5 mm |
| Weight | 141 Kg |
| Size (mm) | 400x547x148 |
| Width (mm) | 148 |
| Bearing number | NN3080K |
| Bore Diameter (mm) | 400 |
| Outer Diameter (mm) | 547 |
| (Grease) Lubrication Speed | 880 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2 040 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4 150 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



NN3080K PDF download