- Loyal
- 62BIC290
62BIC290 Bearing | Loyal
| 62BIC290 interchange Timken 62BIC290 | |
| 62BIC290 cross reference Timken 62BIC290 | |
| 62BIC290 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 62BIC290 |
| D | 215,9 mm |
| d | 158,75 mm |
| B | 28,575 mm |
| C | 28,575 mm |
| Weight | 3,5 Kg |
| Size (mm) | 158.75x215.9x28.575 |
| Width (mm) | 28,575 |
| Bearing number | 62BIC290 |
| Bore Diameter (mm) | 158,75 |
| Outer Diameter (mm) | 215,9 |
| Basic dynamic load rating (C) | 106 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



62BIC290 PDF download