- Loyal
- ARN5090
ARN5090 Bearing | Loyal
| ARN5090 interchange NTN ARN5090 | |
| ARN5090 cross reference NTN ARN5090 | |
| ARN5090 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | ARN5090 |
| d | 50 mm |
| F | 55 mm |
| D | 90 mm |
| T | 60 mm |
| C | 25 mm |
| d1 | 50 mm |
| D1 | 78 mm |
| Dw | 6 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 1,48 Kg |
| Da max. | 83 mm |
| ra max. | 1 mm |
| r1 min. | 0,6 mm |
| da min. | 75 mm |
| ra1 max. | 0,6 mm |
| Bearing number | ARN5090 |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 78 |
| (Grease) Lubrication Speed | 900 r/min |
| Dynamic load rating axial (C) | 62,5 kN |
| Static load rating axial (C0) | 215 kN |
| Dynamic load rating radial (C) | 41 kN |
| Static load rating radial (C0) | 82 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



ARN5090 PDF download