- Loyal
- 628ZZ
628ZZ Bearing | Loyal
| 628ZZ interchange FBJ 628ZZ | |
| 628ZZ cross reference FBJ 628ZZ | |
| 628ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 628ZZ |
| D | 24 mm |
| d | 8 mm |
| B | 8 mm |
| C | 8 mm |
| Weight | 0,0185 Kg |
| Size (mm) | 8x24x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | 628ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| (Grease) Lubrication Speed | 28000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,335 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,422 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



628ZZ PDF download