- Loyal
- 628-Z
628-Z Bearing | Loyal
| 628-Z interchange ISB 628-Z | |
| 628-Z cross reference ISB 628-Z | |
| 628-Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 628-Z |
| D | 24 mm |
| d | 8 mm |
| B | 8 mm |
| C | 8 mm |
| Weight | 0,017 Kg |
| Size (mm) | 8x24x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | 628-Z |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,83 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,63 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



628-Z PDF download