- Loyal
- NJ244-E-MA6+HJ244-E
NJ244-E-MA6+HJ244-E Bearing | Loyal
| NJ244-E-MA6+HJ244-E interchange NKE NJ244-E-MA6+HJ244-E | |
| NJ244-E-MA6+HJ244-E cross reference NKE NJ244-E-MA6+HJ244-E | |
| NJ244-E-MA6+HJ244-E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ244-E-MA6+HJ244-E |
| B | 65 mm |
| C | 65 mm |
| S | 5,5 mm |
| d | 220 mm |
| F | 268 mm |
| D | 400 mm |
| B2 | 15 mm |
| d1 | 285,1 mm |
| B3 | 25 mm |
| D1 | 340 mm |
| Weight | 42,3 Kg |
| r2 min. | 4 mm |
| r3 min. | 4 mm |
| r4 min. | 4 mm |
| r1 min. | 4 mm |
| Size (mm) | 220x400x65 |
| Width (mm) | 65 |
| Bearing number | NJ244-E-MA6+HJ244-E |
| Bore Diameter (mm) | 220 |
| Outer Diameter (mm) | 400 |
| Basic dynamic load rating (C) | 952 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1338 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



NJ244-E-MA6+HJ244-E PDF download