- Loyal
- 628
628 Bearing | Loyal
| 628 interchange ZEN 628 | |
| 628 cross reference ZEN 628 | |
| 628 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 628 |
| D | 24 mm |
| d | 8 mm |
| B | 8 mm |
| C | 8 mm |
| Size (mm) | 8x24x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | 628 |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| (Grease) Lubrication Speed | 28000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,333 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,423 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



628 PDF download