- Loyal
- NJ238-E-M1
NJ238-E-M1 Bearing | Loyal
| NJ238-E-M1 interchange FAG NJ238-E-M1 | |
| NJ238-E-M1 cross reference FAG NJ238-E-M1 | |
| NJ238-E-M1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ238-E-M1 |
| s | 4,7 mm / Axial displacement facility from central position |
| d | 190 mm |
| D | 340 mm |
| B | 55 mm |
| m | 23,2 kg / Weight |
| F | 230 mm |
| Size (mm) | 190x340x55 |
| Width (mm) | 55 |
| nB | 1750 1/min / Reference speed |
| nG | 3050 1/min / Limiting speed |
| D1 | 295 mm |
| d1 | 244 mm |
| Cr | 680000 N / Dynamic load rating (radial) |
| Bearing number | NJ238-E-M1 |
| C0r | 930000 N / Static load rating (radial) |
| Cur | 111000 N |
| rmin | 4 mm |
| ra max | 3 mm |
| r1 min | 4 mm |
| dc min | 247 mm |
| da max | 227 mm |
| Da max | 323 mm |
| da min | 207 mm |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 340 |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



NJ238-E-M1 PDF download