- Loyal
- NJ236-E-M1
NJ236-E-M1 Bearing | Loyal
| NJ236-E-M1 interchange FAG NJ236-E-M1 | |
| NJ236-E-M1 cross reference FAG NJ236-E-M1 | |
| NJ236-E-M1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ236-E-M1 |
| s | 4,7 mm / Axial displacement facility from central position |
| d | 180 mm |
| D | 320 mm |
| B | 52 mm |
| m | 19,2 kg / Weight |
| F | 217 mm |
| Size (mm) | 180x320x52 |
| Width (mm) | 52 |
| nB | 1880 1/min / Reference speed |
| nG | 3250 1/min / Limiting speed |
| D1 | 278,6 mm |
| d1 | 230,2 mm |
| Cr | 730000 N / Dynamic load rating (radial) |
| Bearing number | NJ236-E-M1 |
| C0r | 830000 N / Static load rating (radial) |
| Cur | 122000 N |
| rmin | 4 mm |
| ra max | 3 mm |
| r1 min | 4 mm |
| dc min | 233 mm |
| da max | 214 mm |
| Da max | 303 mm |
| da min | 197 mm |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 320 |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



NJ236-E-M1 PDF download