- Loyal
- B8-85D
B8-85D Bearing | Loyal
| B8-85D interchange PFI B8-85D | |
| B8-85D cross reference PFI B8-85D | |
| B8-85D Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | B8-85D |
| D | 23 mm |
| d | 8 mm |
| B | 14 mm |
| C | 14 mm |
| Size (mm) | 8x23x14 |
| Width (mm) | 14 |
| Bearing number | B8-85D |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 23 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



B8-85D PDF download