- Loyal
- B8-79D
B8-79D Bearing | Loyal
| B8-79D interchange PFI B8-79D | |
| B8-79D cross reference PFI B8-79D | |
| B8-79D Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | B8-79D |
| D | 23 mm |
| d | 8 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| Size (mm) | 8x23x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | B8-79D |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 23 |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



B8-79D PDF download