- Loyal
- NJ2338-EX-M1
NJ2338-EX-M1 Bearing | Loyal
| NJ2338-EX-M1 interchange FAG NJ2338-EX-M1 | |
| NJ2338-EX-M1 cross reference FAG NJ2338-EX-M1 | |
| NJ2338-EX-M1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ2338-EX-M1 |
| d | 190 mm |
| F | 240 mm |
| D | 400 mm |
| E | 360 mm |
| B | 132 mm |
| C | 132 mm |
| S | 11 mm |
| D1 | 340,5 mm |
| d1 | 262,5 mm |
| B3 | – mm |
| dc min | 265,3 mm |
| Weight | 84,4 Kg |
| da max | 237,8 mm |
| r min. | 5 mm |
| r1 min. | 5 mm |
| da min. | 210 mm |
| ra max. | 4 mm |
| Da max. | 380 mm |
| Bearing number | NJ2338-EX-M1 |
| Reference speed | 1 030 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 400 |
| Fatigue load limit (Pu) | 285 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1900 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2650 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



NJ2338-EX-M1 PDF download