- Loyal
- NJ2336-EX-M1
NJ2336-EX-M1 Bearing | Loyal
| NJ2336-EX-M1 interchange FAG NJ2336-EX-M1 | |
| NJ2336-EX-M1 cross reference FAG NJ2336-EX-M1 | |
| NJ2336-EX-M1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ2336-EX-M1 |
| d | 180 mm |
| F | 227 mm |
| D | 380 mm |
| E | 339 mm |
| B | 126 mm |
| C | 126 mm |
| S | 10,5 mm |
| D1 | 320,8 mm |
| d1 | 248 mm |
| B3 | – mm |
| dc min | 250,6 mm |
| Weight | 72,9 Kg |
| da max | 225 mm |
| r min. | 4 mm |
| r1 min. | 4 mm |
| da min. | 197 mm |
| ra max. | 3 mm |
| Da max. | 363 mm |
| Bearing number | NJ2336-EX-M1 |
| Reference speed | 1 130 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 380 |
| Fatigue load limit (Pu) | 260 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1660 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2320 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



NJ2336-EX-M1 PDF download