- Loyal
- NJ2334-EX-M1
NJ2334-EX-M1 Bearing | Loyal
| NJ2334-EX-M1 interchange FAG NJ2334-EX-M1 | |
| NJ2334-EX-M1 cross reference FAG NJ2334-EX-M1 | |
| NJ2334-EX-M1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ2334-EX-M1 |
| d | 170 mm |
| F | 216 mm |
| D | 360 mm |
| E | 320 mm |
| B | 120 mm |
| C | 120 mm |
| S | 10,2 mm |
| D1 | 303 mm |
| d1 | 235,7 mm |
| B3 | – mm |
| dc min | 238,3 mm |
| Weight | 62,3 Kg |
| da max | 214 mm |
| r min. | 4 mm |
| r1 min. | 4 mm |
| da min. | 187 mm |
| ra max. | 3 mm |
| Da max. | 343 mm |
| Bearing number | NJ2334-EX-M1 |
| Reference speed | 1 230 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 360 |
| Fatigue load limit (Pu) | 230 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1500 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2080 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



NJ2334-EX-M1 PDF download