- Loyal
- 6256-M
6256-M Bearing | Loyal
| 6256-M interchange FAG 6256-M | |
| 6256-M cross reference FAG 6256-M | |
| 6256-M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6256-M |
| m | 72,9 kg / Weight |
| d | 280 mm |
| D | 500 mm |
| B | 80 mm |
| Size (mm) | 280x500x80 |
| Width (mm) | 80 |
| d1 | 356,7 mm |
| nB | 1690 1/min / Reference speed |
| nG | 2250 1/min / Limiting speed |
| D1 | 423 mm |
| Cr | 425000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 600000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6256-M |
| Cur | 20300 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 5 mm |
| ra max | 4 mm |
| da min | 291 mm |
| Da max | 489 mm |
| Bore Diameter (mm) | 280 |
| Outer Diameter (mm) | 500 |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6256-M PDF download