- Loyal
- 7234BDT
7234BDT Bearing | Loyal
| 7234BDT interchange CYSD 7234BDT | |
| 7234BDT cross reference CYSD 7234BDT | |
| 7234BDT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7234BDT |
| D | 310 mm |
| d | 170 mm |
| B | 52 mm |
| C | 52 mm |
| 2B | 104 mm |
| r min. | 4 mm |
| Weight | 34 Kg |
| Size (mm) | 170x310x52 |
| Width (mm) | 52 |
| Bearing number | 7234BDT |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 435 kN |
| Basic static load rating (C0) | 650 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



7234BDT PDF download