- Loyal
- 7232CPA
7232CPA Bearing | Loyal
| 7232CPA interchange KOYO 7232CPA | |
| 7232CPA cross reference KOYO 7232CPA | |
| 7232CPA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7232CPA |
| D | 290 mm |
| d | 160 mm |
| B | 48 mm |
| C | 48 mm |
| a | 54,1 mm |
| r min. | 3 mm |
| Weight | 12,1 Kg |
| r1 min. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 160x290x48 |
| Width (mm) | 48 |
| Bearing number | 7232CPA |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| (Oil) Lubrication Speed | 5 700 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 3 700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 287 kN |
| Basic static load rating (C0) | 333 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



7232CPA PDF download