- Loyal
- 6240
6240 Bearing | Loyal
| 6240 interchange ZEN 6240 | |
| 6240 cross reference ZEN 6240 | |
| 6240 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6240 |
| D | 360 mm |
| d | 200 mm |
| B | 58 mm |
| C | 58 mm |
| Weight | 28 Kg |
| Size (mm) | 200x360x58 |
| Width (mm) | 58 |
| Bearing number | 6240 |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 360 |
| Basic dynamic load rating (C) | 207,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 249 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6240 PDF download