- Loyal
- BR1752DD
BR1752DD Bearing | Loyal
| BR1752DD interchange KBC BR1752DD | |
| BR1752DD cross reference KBC BR1752DD | |
| BR1752DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BR1752DD |
| D | 52 mm |
| d | 17 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| r | 1 mm |
| Weight | 0.174 Kg |
| Size (mm) | 17x52x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | BR1752DD |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| Basic dynamic load rating (C) | 18,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9,05 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



BR1752DD PDF download