- Loyal
- 7232CP4
7232CP4 Bearing | Loyal
| 7232CP4 interchange NTN 7232CP4 | |
| 7232CP4 cross reference NTN 7232CP4 | |
| 7232CP4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7232CP4 |
| C | 48 mm |
| d | 160 mm |
| D | 290 mm |
| B | 48 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 6.299 Inch | 160 Millimeter |
| Width | 1.89 Inch | 48 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Preload | None |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 160x290x48 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 48 |
| Weight / LBS | 30.292 |
| Flush Ground | No |
| Raceway Style | 1 Rib Outer Ring |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B04270 |
| Cage Material | Brass |
| Contact Angle | 15 Degree |
| Other Features | Single Row | Angular Contact |
| Bearing number | 7232CP4 |
| Keyword String | Angular Contact Ball |
| Material - Ball | Steel |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 7 | ISO P4 |
| Angle (α) | 15 ° |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 11.417 Inch | 290 Millimeter |
| Long Description | 160MM Bore; 290MM Outside Diameter; 48MM Width; Open Enclosure; ABEC 7 | ISO P4 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearings; 15 Degree Contact Angle; Brass Cage Material; 1 Rib Outer Ring Race |
| Weight / Kilogram | 13.75 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Manufacturer Item Number | 7232CP4 |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



7232CP4 PDF download